Dr Mickoski Stomatoloska Ordinacija

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Dr Mickoski Stomatoloska Ordinacija, Dentist & Dental Office, Vasko Karangelevski, Bitola.

Operating as usual

17/06/2021

🦷😁

🦷😁

28/09/2020

Во соработка со dm drogerie markt Makedonija и Colgate до 30.09.2020год. со купување на производи од ELMEX во износ од 300ден. добивате ваучер за чистење (полирање) на забите во Dr Mickoski Stomatoloska Ordinacija. тел: 075/371-553

[05/12/20]   Почитувани пациенти...
Ве известуваме дека ПЗУ Др. МИЦКОСКИ на 13.05 (среда), продолжува со редовна работа.
Со цел превенција и заштита на вашето здравје, Ве молиме да се придржувате на препораките и протоколите кои на секој пациент ќе бидат објаснети пред интервенцијата.

- Др. Никола Мицкоски
моб. 075/371-553

31/05/2017

Нано композитна пломба (gradia direct anterior) :D :D :D

30/05/2017

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ЖИРАФАТА ИМА САМО ДОЛНИ ЗАБИ И ЈАЗИК ДОЛГ 51 САНТИМЕТАР СО КОЈ МОЖЕ БЕЗ НИКАКОВ ПРОБЛЕМ ДА СИ ГИ ИСЧИСТИ УШИТЕ. НЕВЕРОЈАТНО НЕЛИ !!! :D :D :D

29/05/2017

Насмевка може да биде најмоќната алатка која сите ние ја имаме на располагање ...
Но, каква науката стои зад нашата насмевка? Што значи насмевка, зошто го правиме тоа и како другите ја читаат нашата насмевка?
Верувале или не Чарлс Дарвин бил еден од првите кој пробал да ја испита нашата насмевка. Тој истакна дека се смеењето е навистина универзално како сите други физички активности, како што се јазикот на телото, или вербалната комуникација, кои се разликуваат од култура до култура. Ние сите ја разбираме насмевката и чувствата кои се изразуваат со неа.
Дарвин, исто така, направил разлика помеѓу насмевка и смеа (иако признава дека често се појавуваат во исто време). Тој верува дека смеата е поврзана со повеќе забава, а насмевката е поголем знак на среќа. И тоа е многу точно. Впрочем, многу од нас се смеат, бидејќи се среќни и ги пренесувата на емоциитее.
Пред долго време, научниците докажале дека емоциите се поврзани со промените кои се случуваат во телото, како покачена работа на срцето и контракции на мускулите на лицето ("лицева повратна хипотеза"). Нашиот мозок реагира на она што нашето тело прави и тоа влијае на нашите емоции. Ако сенасмевнеме, без разлика дали сме навистина среќни или не, нашиот мозок ќе ја интерпретира како среќа и нашето расположение ќе се промени.
Исто така многу фасцинантно е тоа што... кога сме намуртени потребное да се контрахираат 43 мускули, а само 17 за да се насмевниме. Затоа насмевнетесе, без разлика дали се чувствувате така или не.
Насмевката може да изгледа различно во зависност од тоа кои мускулите ги користиме на нашите усни, образите или очите. Тие можат да бидат топли и љубезни, симетрични и цинични, мизерни или искривени. Всушност, научниците откриле дека постојат 14 различни видови на насмевка.
Насмевка навистина може да направи да се чувствувате подобро, и да направи другите да одговорат позитивно на вас. Со насмевка ќе имате поголема шанса да успеете во она што го правите. Можете да ја користите насмевката за да покажете среќа и радост или пак таа да биде маска на негативни мисли.
ИСКРЕНАТА НАСМЕВКА е еден од најголемите дарови на човекот и во комбинација со УБАВИ И ЗДРАВИ ЗАБИ може да ви отвори многу врати и можности во животот !!!

26/05/2017

:D :D :D :D :D :D :D

[05/26/17]   НАШИ СОВЕТИ ЗА ЗДРАВИ ЗАБИ !!!
Доброто орално здравје може да има многу бенефиции во животот. За поголема самодоверба, и поголем успех во кариерата и врските. Убавата насмевка навистина може да го трансформира вашиот надворешен изглед, да ве натера позитивно да мислите, како и да го подобри здравјето на целото тело.
Еве неколку совети за подобрување на вашето оралното здравје, кои ќе ви помогнaт да имате убава насмевка.
• Четкајте ги забите пред да си легнете да спиете и најмалку уште еднаш во текот на денот со паста за заби богата со флуор.
• Барем еднаш дневно користете интердентални четки или конец.
• Ако користите средство за плакнење не го користите непосредно после четкање за да не се измијат флуоридите од пастата за заби.
• Откажете се од пушењето за да се намалат шансите од обојување на забите, болести на непцата, губење на забите, а во потешки случаи и рак на устата.
• Осигурајте се дека вашата паста за заби содржи флуор - тоа помага во зајакнување на забната глеѓ што ги прави забите поотпорни на кариес.
• Променете ја вашата четка за заби на секои два до три месеци или порано ако забележите дека е оштетена и не ги чисти доволно забите.
• Посетувајте го редовно вашиот стоматолог.
• Ако посетата на стоматолог ве прави нервозни, бидете сигурни дека докторот е свесен за тоа и ќе ви посвети повеќе време и особено внимание при третманот.
• За да се намали стравот при посетата на стоматолог повдете пријател со вас или слушајте музика, тоа ќе ви помогне да се опуштите и да се фокусирате на нешто друго.
• Вашиот стоматолог ќе спроведе целосна визуелна проверка на устата, а доколку има потреба ќе ви направи и рентген снимка.
• Посетата на стоматолог може да ви помогне да добиете одлични совети за превенција на забите.

• Џвакајте гуми за џвакање без шеќер после јадење или пиење, за да помогне да се заштитат вашите заби и непца помеѓу оброци.
• Разновидната исхрана која е богата со витамини, минерали (свежо овошје и зеленчук) може да помогне да се спречи заболување на непцата.
• Избегнувајте слатка храна и пијалоци кои имаат многу шеќер, или доколку конзумирате веднаш после тоа измиете ги вашите заби.
СОВЕТИ ЗА ВАШЕТО ДЕТЕ !!!
• Одвикнувањето на вашето бебе од шише уште на самиот почетокот може да помогне да се избегнат многу проблеми со развојот забите.
• Сите деца до три години, треба да го користитат паста за заби со ниво на флуор не помало од 1000ppm. По три години, тие треба да се користи паста за заби која содржи 1350ppm -1500ppm.
• Родители треба да ги надгледувaте вашите деца се додека не стекнат навика на четкање на забите.
• Однесете го вашето дете на стоматолог рано, веднаш штом почнат да се појавуваат првите заби, ова ќе помогне да се навикнат просторот, звуците и мирисите во стоматолошката пракса.
• Користете тајмер или пуштете некоја песната како вашето дете би се навикнало доволно долго да ги четка забите, а после тоа наградете го со убави зборови или играчка.
ЧЕТКАЈТЕ ГИ ЗАБИ НАЈМАЛКУ ДВА ПАТИ ВО ДЕНОТ И РЕДОВНО ПОСЕТУВАЈТЕ СТОМАТОЛОГ !!!
ПЗУ Д-Р МИЦКОСКИ

12/06/2016

Од утре почнуваме со ново работно време... :)

22/09/2015

Dr Mickoski Stomatoloska Ordinacija

22/09/2015

Dr Mickoski Stomatoloska Ordinacija's cover photo

31/12/2014

ГИ ИЗВЕСТУВАМЕ СИТЕ ПАЦИЕНТИ ДЕКА ПЗУ Д-Р МИЦКОСКИ ЌЕ КОРИСТИ ОДМОР ДО 11.01.2015г. ВИ ПОСАКУВАМЕ СРЕЌНИ И ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ ИСПОЛНЕТИ СО РАДОСТ И БЛЕСКАВИ НАСМЕВКИ... :D

04/12/2014

Dr Mickoski Stomatoloska Ordinacija's cover photo

15/07/2014

Изработка на порцелански мост (горе-лево) за помалку од 48часа. Бојата мораше да биде прилагодена според другите мостовски конструкции во горна и долна вилица.

09/06/2014

Izrabotka na porcelanski most

09/06/2014

Gorna i dolna totalna proteza

09/03/2014

Cistenje zaben kamen (pred-potoa)

09/03/2014

Kompletna rekonstrukcija na zabi (porcelanski koronki i vizil protezi)

09/02/2014

Today's work

13/04/2013

Timeline Photos

13/04/2013

Timeline Photos

24/02/2013

:)

Location

Telephone

Address


Vasko Karangelevski
Bitola
7000

Opening Hours

Monday 08:00 - 16:00
Tuesday 11:00 - 19:00
Wednesday 08:00 - 16:00
Thursday 11:00 - 19:00
Friday 08:00 - 16:00
Other Dentists in Bitola (show all)
Стоматолошка ординација Д-р Нечаковски Стоматолошка ординација Д-р Нечаковски
Иван Милутиновиќ 54-1/1
Bitola, 7000

Посветени на исполнување на највисоките стандарди за услуги од општа и специјалистички услуги од стоматолошка протетика

Simbol Caffe Simbol Caffe
битола
Bitola, 7000

PZU Rojal Dental PZU Rojal Dental
Ul.Ilindenska Br:82
Bitola, 7103

Општа Стоматолошка Ординација

Προδεντ - Οδοντιατρικο Κεντρο Προδεντ - Οδοντιατρικο Κεντρο
ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΝΑΡΙΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΜΈΣΩΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
Bitola, ΚΙΝΗΤΟ 00389 78446878

ПЗУ Д-р В. Поповска ПЗУ Д-р В. Поповска
Народни Херои 12
Bitola, 7000

Специјалистичка ординација по Ортодонција

Welldent Welldent
Dimitar Ilievski Muratot 10 , Zgrada Obitel
Bitola, 7000

Oрдинација по општа стоматологија. Oδοντίατρος